Koordynacja projektu badawczego z Horyzontu 2020 na PK - GRATULACJE

2020-05-07 09:06:51
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej koordynatorami projektu badawczego z Programu Horyzont 2020!!!

Miło nam jest poinformować, iż naukowcy z Politechniki Krakowskiej zdobyli projekt badawczy z Horyzontu 2020  - w projekcie pełnią rolę koordynatora.

Ideą projektu RESHeat jest demonstracja innowacyjnego zeroemisyjnego i autonomicznego systemu energetycznego opartego tylko na instalacjach wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii (OZE). RESHeat jest systemem trigeneracji energii, a więc wykorzystującym OZE do produkcji energii elektrycznej, cieplnej oraz chłodu na potrzeby budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej.

Podstawowe możliwości systemu RESHeat to:

• wykorzystanie energii słonecznej jako podstawowego źródła energii odnawialnej,

• wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej za pomocą modułów PV-T (fotowoltaika termiczna) nowej konstrukcji,

• wykorzystywanie modułów PV-T oraz rurowych próżniowych kolektorów słonecznych wyposażonych w układy nadążne za słońcem w celu zwiększenia pozyskiwania energii ze słońca,

• sezonowe magazynowanie energii cieplnej w magazynach podziemnych,

• regeneracja gruntu za pomocą ciepła odpadowego z ogniw PVT podnosząca efektywność energetyczną pompy ciepła,

• ogrzewanie i chłodzenie budynku za pomocą pompy ciepła,

Osobą odpowiedzialną za projekt jest dr hab. inż. Paweł Ocłoń, prof. PK, pracownik Katedry Energetyki, z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. W projekcie RESHeat Politechnika Krakowska pełni rolę lidera konsorcjum. W projekcie biorą udział czołowe europejskiej jednostki naukowe, tj. Uniwersytet Sapienza w Rzymie (Włochy) i Uniwersytet Techniczny w Brnie (Czechy), oraz przedsiębiorstwa i firmy sektora MŚP, tj. OILON (Finlandia) oraz F.H.U. „CZAMARA” s.c. (Polska), ELFRAN (Polska). Aż czterech partnerów projektu jest z Polski.

Instalacje demonstracyjne zostaną wykonane m.in. na budynkach będących własnością Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie, oraz ATER Provincia di Roma (Wlochy). Budynki mieszkalne będą różnić się znacząco zapotrzebowaniem energetycznym na ciepło i chłód.

Projekt złożony w ramach perspektywy finansowej Horyzont 2020, program H2020-LC-SC3-2018-2019-2020: “Building a Low-Carbon, Climate Resilient Future: Secure, Clean and Efficient Energy”. Inicjatywa programuH2020 Innovation Actions.

Całkowita kwota dofinansowania to ponad 2,4 mln Euro.