Mobilność i zatrudnianie naukowców zagranicznych
Pojęcie 'mobilności' już od lat towarzyszy naukowcom, a w gruncie rzeczy i samej nauce. Wyjazdy naukowe i współpraca międzynarodowa stały się koniecznością, aspektem decydującym, czy pozostaje się na bieżąco wobec nowych tendencji w nauce, płynie się z nurtem odkryć i nowinek, korzysta się z najlepiej wyposażonych laboratoriów i najnowocześniejszej dostępnej infrastruktury etc. Mobilność naukowców może mieć dwa kierunki: wewnętrzny (krajowy) oraz zewnętrzny (międzynarodowy).
Powstaje wrażenie, że Polska na mapie współczesnej mobilnej Europy odróżnia się od pozostałych krajów, jeżeli chodzi o poziom wyjazdów polskich naukowców za granicę i zatrudniania obcokrajowców w polskich instytucjach. Oczywiście tendencja ta się zmienia w miarę wzrostu świadomości jak istotna jest mobilność naukowców, jakie są podstawowe bariery, jakie konkretne działania mogą ten obraz zmienić.
Mobilność polskich naukowców uzależniona jest od szeregu czynników natury ogólnej (sytuacja ekonomiczna, sposoby zatrudnienia) jak i inicjatyw mających bezpośrednio na celu promowanie mobilności. Może być ona również uzależniona od specyfiki poszczególnych dziedzin, a nawet ośrodków naukowych.
W celu rozszerzenia wiedzy na ten temat zachęcamy do zapoznania się z analizą "Ekspertyza mobliności polskich naukowców", opracowaną w 2015 r. pod redakcją Janusza M. Bujnickiego, Beaty Hasiów-Jaroszewskiej i Michała Wierzchonia (Akademia Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk) - do pobrania tu.
Więcej szczegółowych informacji odnośnie najpopularniejszych programów finansowania wyjazdów i powrotów naukowców do kraju można odnaleźć na stronach macierzystych programów:
- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej:
https://nawa.gov.pl/
– Narodowe Centrum Nauki:
https://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/konkursy
– Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej:
https://www.fnp.org.pl/kategoria_szkolenia/stypendia/
https://www.fnp.org.pl/kategoria_szkolenia/programy-archiwalne/
– Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego:
http://www.nauka.gov.pl/mobilnosc-plus/
http://www.nauka.gov.pl/top-500-innovators/
http://www.nauka.gov.pl/narodowy-program-rozwoju-humanistyki/
– Fundacja Crescendum Est Polonia:
http://www.crescendumest.pl/
– ERC:
http://erc.europa.eu/
– Marie Skłodowska-Curie actions:
http://ec.europa.eu/research/mariecurieactions/
– Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta:
http://www.fulbright.edu.pl/
– Pogram CEEPUS:
https://www.ceepus.info
– Program ERASMUS+:
http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/index_en.htm
– Program MOST:
http://most.amu.edu.pl/index.php/strona-glowna
Wsparcie mobilności naukowców jest priorytetem działalności europejskiej sieci EURAXESS. Więcej na naszej stronie poświęconej Euraxess: http://www.transfer.edu.pl/pl/euraxess.htm oraz na stronie Komisji Europejskiej: https://euraxess.ec.europa.eu/.