Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Wschodnia
Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Wschodnia przy Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska (dalej HPK CTT PK) udziela kompleksowych, profesjonalnych konsultacji oraz świadczy usługi wspierające, które mają na celu zwiększenie udziału naukowców i badaczy z obszaru województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego w konkursach oraz grantach finansowanych z Programów Ramowych Komisji Europejskiej - obecnie Horyzontu Europa.
HPK CTT PK działa w sieci Horyzontalnych Punktów Kontaktowych, która jest koordynowana przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE: https://www.kpk.gov.pl/horyzontalne-punkty-kontaktowe
Podstawowe zadania HPK CTT PK oraz zasadnicza tematyka konsultacji:
- ogólne informacje o Horyzoncie Europa: możliwości udziału, zasady formalne aplikowania w konkursach i grantach, pomoc w poszukiwaniu partnerów do międzynarodowych projektów badawczych
- praktyczne aspekty udziału w programach ramowych UE: szczegóły dot. wypełniania wniosku, przebieg procesu aplikowania, założenia odnośnie ewaluacji wniosków, prowadzenie i rozliczanie projektów, niuanse finansowe, raportowanie
- wsparcie prawne: umowy projektowe Consortium Agreement, Grant Agreement, ochrona własności intelektualnej w projektach, bazy patentowe itp.
- pomoc w poruszaniu się po serwisie internetowym CORDIS – Wspólnotowym Serwisie Informacyjnym Badań i Rozwoju, stanowiącym przestrzeń informacyjną poświęconą europejskim działaniom na rzecz badań i rozwoju (B+R) oraz transferu technologii.
Formy działalności HPK CTT PK:
- konsultacje, warsztaty, szkolenia stacjonarne i online (również na zamówienie),
- dni informacyjne, konferencje poświęcone wybranym aspektom związanym z Horyzontem Europa,
- materiały informacyjne, broszury, ulotki, praktyczne przewodniki po wybranych zagadnieniach grantów Komisji Europejskiej.
ZAPRASZAMY NA NASZĄ NOWĄ STRONĘ INTERNETOWĄ: www.gov.pl/web/hpkppw
HPK CTT PK (wcześniej Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, RPK Kraków) funkcjonuje nieprzerwanie od 1999r. Początkowo był to jeden z punktów informacyjnych w ramach ogólnopolskiej sieci punktów kontaktowych (w okresach funkcjonowania 5. i 6. Progamu Ramowego). Działalność HPK CTT PK jest finansowana ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
HPK CTT PK prowadzi szkolenia i udziela kompetentnych porad na temat programów ramowych UE z wykorzystaniem własnych zasobów ludzkich i wiedzy wyniesionej z poprzednich programów ramowych. Wieloletnie doświadczenie członków zespołu HPK CTT PK podparte praktyką oraz indywidualną analizą poszczególnych przypadków pozwala skutecznie pomagać naukowcom i badaczom w regionie w pozyskiwaniu środków unijnych na prowadzenie badań naukowych oraz rozwój/ kontynuację kariery zawodowej. Każda osoba w zespole jest w stanie udzielić konkretnych odpowiedzi na pytania właściwie w każdej z dziedzin związanych z aplikowaniem i finansowaniem projektów unijnych.