Naukowcy, odwagi!

2012-10-24 12:52:42
Stypendia zagraniczne stanowią niepowtarzalną okazję dla naukowców do zdobywania wiedzy, doświadczeń i licznych kontaktów międzynarodowych. Przedstawiamy wywiad z naukowcami z Wenezueli i Hiszpanii, którzy odbywają staż na Politechnice Krakowskiej.

 

Dorota Markiewicz-Roszak i Dawid Gacek z Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska (koordynatorzy Regionalnego Centrum Informacji dla Naukowców Euraxess Kraków) rozmawiają z naukowcami z Wenezueli i Hiszpanii. Ich fascynacja Polską i jej kulturą przyczyniła się do wyboru naszego kraju jako miejsca atrakcyjnego do realizacji stypendium naukowego. Obecnie odbywają staż i pracują w projekcie pt.: „Energy savings from smart operation of electrical, process and mechanical equipment” (ENERGY-SMARTOPS), w Katedrze Maszyn Elektrycznych w Instytucie Elektromechanicznych Przemian Energii na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Komisję Europejską w Programie Szczegółowym 7PR Ludzie (FP7 People), a konkretniej w ramach akcji MSCA Initial Training Network nakierowanej na szkolenie młodych naukowców w dziedzinach badawczych włączających zarówno sektor nauki, jak i biznesu.

 

 

Mgr inż. Jose Gregorio Ferreira: Wenezuelczyk, mieszkający od 10 lat w Hiszpanii. Ukończył University College of Technical Industrial Engineering w Vigo. W ramach programu Erasmus kontynuował naukę i zainteresowania inżynierią elektryczną na Akademii Morskiej w Gdyni. Następnie zdobywał praktyczne doświadczenie jako inżynier-elektryk w stoczni berlińskiej, gdzie projektował systemy zasilania łodzi. Odwiedził wiele krajów, m.in. Hiszpanię, Polskę czy Niemcy. Jednak w Polsce czuł się jak w domu i lubił tu wracać.

Mgr inż. Alejandro Fernandez Gomez: urodzony w Hiszpanii, gdzie ukończył inżynierię przemysłową University College of Technical Industrial Engineering w Vigo. Korzystając z programu Erasmus kontynuował naukę za granicą, wybrał Politechnikę Łódzką jako miejsce przygotowania pracy magisterskiej. Badania realizował w Departamencie Inżynierii Teoretycznej, gdzie rozwinął umiejętności w zakresie modelowania silników i transformatorów. Pracę w Politechnice Łódzkiej wspomina bardzo dobrze i dlatego zdecydował się na kontynuację badań w Polsce.

 

 


 

 

Dlaczego ponownie wybraliście Polskę do realizacji stypendium?

JGF: W Polsce czuję się jak w domu, ponieważ kulturowo jest ona bardzo podobna do kraju mojego pochodzenia. Mieszkańcy Polski są otwarci i życzliwi. Zauważyłem, że im bardziej otwierasz się na innych, tym oni bardziej odwzajemniają te uczucia, dzięki temu możesz żyć blisko z ludźmi nawet w obcym kraju.

AFG: Mnie również bardzo podoba się ten kraj, jest tu sporo przyjaznych ludzi. No i zaadaptowałem się w tym kraju szybko, bo tak jak powiedział Jose Gregorio, jest tu sporo podobnych rzeczy, zbliżona kultura, zachowania ludzi podobne do tych obserwowanych w Hiszpanii.

Czym obecnie zajmujecie się w Polsce?

JGF: Pracujemy w międzynarodowym projekcie o znamiennym akronimie ENERGY-SMARTOPS. Projekt ma na celu wsparcie połączeń nauki i przemysłu, stąd uczestnictwo w konsorcjum znanych firm, Politechniki Krakowskiej oraz innych znaczących uniwersytetów z Anglii i Niemiec. Głównym zadaniem jest wspólne opracowanie przez młodych naukowców z zagranicy nowych procedur dla układów mechanicznych i elektrycznych oraz optymalizacja już istniejących w celu zwiększenia ich efektywności energetycznej. Wymiar projektu to nie tylko sposób na uniezależnienie się Europy od zagrożeń wynikających z bezpieczeństwa dostaw energii, ale również proekonomiczny skutek dostarczania energii szybko, tanio i na większą skalę.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest fakt, że w projekt Energy-Smartops zaangażowane są prywatne przedsiębiorstwa, więc nie będą to tylko badania stricte teoretyczne, ale wzbogacone opinią merytoryczną sektora komercyjnego. Razem z Alejandro w projekcie realizujemy część poświęconą zagadnieniom w odniesieniu do maszyn elektrycznych i układów elektromechanicznych.

AFG: Moje zadanie sprowadza się głównie do modelowania układu elektromechanicznego w oparciu o oddziaływania elektryczne i mechaniczne w celach diagnostycznych.

Jakie możliwości stwarza Wam projekt, oprócz tych ściśle związanych z badaniami?

JGF: Poszerzanie horyzontów naukowych jest bardzo istotne, tym niemniej ważne są inne umiejętności, takie jak zarządzanie projektem, kontrolowanie kosztów czy rozliczanie projektu. Uczymy się, jak sprzedać wyniki badań czyli całościowy rezultat, bo najistotniejsze w projekcie nie są same badania ale ich dostosowanie do potrzeb rynku. Projekt, w którym pracujemy jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i zakłada oprócz realizacji badań pakiet szkoleń oraz kursów dodatkowych, z których możemy korzystać, na przykład rozwijać umiejętności menadżerskie czy brać udział w szkoleniach specjalistycznych z zakresu programowania w “C” oraz “DotNet”.

AFG: Poza tym projekt rozwija nasze umiejętności komunikowania się poprzez pracę w międzynarodowym zespole badawczym i wystąpienia na konferencjach naukowych zagranicą, gdzie mamy możliwość zaprezentowania naszych wyników badań.

JGF: W projekcie zaplanowano kilkukrotne oddelegowanie do jednostek badawczych zarówno z sektora nauki jak i przemysłu, dzięki czemu mamy możliwość poznania specyfiki pracy w odmiennych jednostkach – uczelniach i firmach. Poznamy, czym różni się praca w obu tych obszarach, co przełoży się na realne kwalifikacje – po prostu będziemy bardziej uniwersalnymi pracownikami na rynku. W planach mamy wyjazdy m.in. do Norwegii i Szwajcarii (Zurych).

Jakie korzyści z odbywania zagranicznych stypendiów możecie przedstawić na własnych przykładach?

JGF: Najważniejsze jest to, że dzięki każdemu takiemu wyjazdowi zagranicznemu poznajesz siebie, stajesz się bardziej samodzielny i radzisz sobie z wieloma trudnościami. Dzięki temu wzrasta Twoja pewność siebie, bo wiesz, że w każdej sytuacji dasz sobie radę. Masz wrażenie i świadomość, jakby cały świat stał u Twych stóp.

AFG: To prawda, wyjazdy zagraniczne kształtują charakter. Przekonałem się o tym na własnym przykładzie. Przed wyjazdami zagranicznymi byłem raczej zamkniętą w sobie osobą. Trudno nawiązywałem nowe kontakty. Natomiast teraz moja osobowość zupełnie się zmieniła, jestem bardziej otwarty i nie sprawia mi problemu rozpoczęcie rozmowy z obcą osobą.

JGF: Poznajesz odmienny kraj, jego kulturę, język i zachowania ludzi, od których możesz się wiele nauczyć. Jest to również szansa na rozwijanie umiejętności językowych i nabycie swobody komunikowania się w obcym języku. Stypendia zagraniczne dają możliwość współpracy z naukowcami o podobnych zainteresowaniach badawczych z różnych stron świata. Dzięki temu poszerzają one horyzonty myślowe i pomagają zdobywać kontakty przydatne w dalszej współpracy. Uważam, że w sferze badań naukowych osobiste znajomości są najważniejsze w rozwijaniu kariery. Możesz posiadać wielką wiedzę, ale jeżeli nie znasz odpowiedniej osoby, która jest w stanie poprzeć Twój pomysł badawczy, to niestety nie zajdziesz za daleko. Sieć poznanych badaczy o podobnych zainteresowaniach może pomóc w przygotowaniu przyszłych przedsięwzięć, które rozwiną Twoją myśl naukową, umożliwią wdrożenie rozwiązania na rynek czy przyczynią się do dalszych badań i publikacji.

Po wysłuchaniu Waszych doświadczeń jestem pewna, że żaden naukowiec nie będzie mieć wątpliwości, że warto wyjeżdżać na międzynarodowe stypendia naukowe. Czy możecie jednak poradzić młodym badaczom, jak przygotować się do zagranicznych wyjazdów?

JGF: Dobrze jest wcześniej poszukać informacji o kraju, do którego się wyjeżdża, na przykład na temat języka, kultury czy codziennego życia. To na pewno pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Poza tym intensywny kurs języka angielskiego przed podróżą będzie przydatny. Tu wymieniać można wiele, jednak najważniejsza jest dobra motywacja osobista do zrealizowania zamierzonego celu.

 

 

 


 

Motywacja to już sprawa osobowości naukowców, ale w kwestiach formalno-prawnych związanych z wyjazdami zagranicznymi pomaga Europejska Sieć Ośrodków Euraxess, stworzona z inicjatywy Komisji Europejskiej, aby wspierać międzynarodową mobilność naukowców. Ośrodki zlokalizowane są we wszystkich większych miastach Europy. Wybierając dany kraj badacze mogą skontaktować się z pracownikami ośrodków Euraxess i dowiedzieć się, jakich formalności administracyjnych muszą dopełnić przed przyjazdem do danego kraju oraz jakie sprawy formalno-prawne do załatwienia czekają ich na miejscu. Uzyskają również rzetelne informacje na temat krajowych uregulowań odnośnie zakwaterowania, opieki nad dziećmi, przedszkoli i szkół, codziennego życia, opieki zdrowotnej, ubezpieczeń społecznych, podatków czy wynagrodzeń. Aby odnaleźć ośrodek Euraxess w kraju, do którego się wybieramy należy wejść na stronę www.ec.europa.eu/euraxess/ i wyszukać w zakładce ‘Services’ interesujące nas wiadomości a także kontakt do wybranego ośrodka Euraxess.

W Krakowie wszystkich naukowców zagranicznych i polskich zainteresowanych wyjazdami za granicę zapraszamy do ośrodka Euraxess Kraków, który znajduje się w Centrum Transferu Technologii przy Politechnice Krakowskiej, ul. Warszawska 24, tel. 12 628 25 88, budynek Galerii GIL (pokój nr 102).

Kontakt:

mgr inż. Dorota

mgr inż. Dorota Markiewicz - Roszak

tel.: +48 12 628 25 88
Zobacz opis
mgr Dawid

mgr Dawid Gacek

tel.: +48 12 628 26 74
Zobacz opis
Poleć znajomym:
 
 

Zobacz również

Grudzień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Fundusze strukturalne dla PK
Science to Business