SUKCES NA WYSOKIM OBCASIE – SPOJRZENIE POKONFERENCYJNE

2013-03-21 10:42:20
W dniach 14 i 15 marca odbyła się V konferencja „Kobiety w Nauce i Biznesie”. Tegoroczna edycja nosiła tytuł "Sukces na wysokim obcasie".

Przesłaniem konferencji było zaprezentowanie kobiet z kręgu nauki i biznesu, które skutecznie realizują swoje założenia i plany, czy to w laboratoriach badawczych, czy też w matni zależności ekonomicznych. Uczestniczki dzieliły się z audytorium różnorodnymi doświadczeniami i cennymi wskazówkami z przetartych przez siebie szlaków. Dlatego też wśród zaproszonych przez CTT PK prelegentek bez wysiłku można było odnaleźć kobiety o silnych osobowościach, zdeterminowane w działaniu i potrafiące dopiąć swego.

Wbrew pozorom konferencja nie stanowiła monotematycznej opowieści o kobietach i nie była przeznaczona wyłącznie dla nich. Przy mikrofonie nie zabrakło mężczyzn. Wzorem lat ubiegłych znaleźli oni dla siebie miejsca także na widowni.

Nieodłącznym punktem programu pierwszego dnia było promowanie przez prelegentów i prelegentki bogatej oferty stypendialnej, dostępnej w kraju i zagranicą. Podczas spotkania zaprezentowane zostały m.in. programy Narodowego Centrum Nauki, Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, stypendia 7. Programu Ramowego, oferta DAAD czy już tradycyjnie stypendia L’Oreal Polska dla kobiet i nauki.

Po prezentacji założeń teoretycznych przyszedł czas na praktykę – w drugiej części pierwszego dnia w sali konferencyjnej goszczono beneficjentki różnorodnych programów badawczych oraz laureatki konkursów, które z ogromną pasją i humorem opowiedziały o swoich przeżyciach i doświadczeniach.

Uczestnicy konferencji poznali historię „Życia w rytmie marzeń” Pani Iwony Wilk-Zasadnej, stypendystki Wspólnotowego Centrum Badawczego JRC. Usłyszeli także o nauce, która nie zna granic: „Science across borders: for love of science and travel”– przeżycia stypendystki programu ITN Pani Chhavi Aggarval. Następnie zostali wprowadzeni w fascynujący świat fizyki widziany oczami kobiety: „Fizyka w spódnicy, czyli jak odnieść sukces w męskiej dziedzinie” – Pani Maria Żurek, laureatka konkursu Dziewczyny Przyszłości. Na sam koniec z kolei, na podstawie doświadczeń z pobytu na stażu w USA Pani Weroniki T. Adrian oraz Pani Mirosławy M. Długosz, laureatek konkursu Top 500 Innovators, obecni dowiedzieli się, jak wygląda komercjalizacja nauki w USA.

__

Drugi dzień konferencji natomiast skupił uwagę uczestników na teoretycznych i praktycznych aspektach zakładania oraz prowadzenia działalności gospodarczej przez kobiety. Rozpoczął się on „Autostradą do przedsiębiorczości” – wykładem Pana Macieja Kopytka, Prezesa Fundacji Regionu Rabka. Prelegent odpowiadał na pytania związane z prowadzeniem własnej firmy: czy wystarczy mieć dobry pomysł, gdzie szukać finansowania biznesu, jak skutecznie się promować, jak efektywnie wchodzić na rynki zagraniczne? Kolejnym punktem programu była dyskusja panelowa prowadzona przez Panią Zofię Gródek-Szostak z CTT PK. Stanowiła ona próbę odpowiedzi na szereg pytań dotyczących przedsiębiorczości kobiet. Uczestniczki dyskusji, Pani Agnieszka Mikulska, Pani Marta Richter i Pani Sylwia Skotniczna, prowadzące własne firmy opowiadały o swoich doświadczeniach związanych z prowadzeniem biznesu: o problemach, o wsparciu rodziny, o determinacji i zadowoleniu z sukcesu. Jedną z uczestniczek dyskusji była Pani Magdalena Mianowska z CTT PK. Przedstawiła ona statystyki, dotyczące projektu „Start w biznesie – nowe szanse, nowe możliwości”, w ramach którego 19 pań założyło własną firmę.

W drugiej części konferencji Pani Patrycja Dołowy przedstawiła projekty realizowane przez Fundację Mama. Niezbędnik początkującego przedsiębiorcy stworzyła Pani Iwona Tamborska, która brawurowo opowiedziała o początkach działania swojej firmy, dzieląc się z uczestniczkami konferencji cennymi doświadczeniami. Pani Ewa Sadowska, Prezes Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń Unicardia zwróciła uwagę na ważny aspekt zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym i dbaniem  o zdrowie.  Ostatnim punktem konferencji była prezentacja działań Komisji Europejskiej na rzecz kobiet.

Konferencja została zorganizowana przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Kraków oraz Centrum Informacji dla Naukowców Euraxess w Krakowie, działające przy Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

 

Poleć znajomym:
 
 

Zobacz również

Wrzesień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Fundusze strukturalne dla PK
Science to Business