Orteza reciprokalna - juz niedługo na rynku!

2015-12-04 14:13:52
Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie komercjalizacyjnym naukowców Politechniki Krakowskiej. W dniu 03.12.2015 r. miało podpisano umowę licencyjną dotyczącą ortezy reciprokalnej, czyli urządzenia wspomagającego chód osób z porażeniem nóg

Twórcami rozwiązania są dr n. med. Wojciech Radło, prof. dr hab. inż. Stanisław Mazurkiewicz, dr hab. inż. Józef Tutaj, dr inż. Zdzisław Juda oraz mgr inż. Zenon Woźny, którzy opracowali rozwiązanie w ramach projektu badawczego finansowanego przez MNiSW pod nazwą: „Badania systemu wspomagania w ortezie do chodu naprzemiennego dla osób z porażeniem wiotkim kończyn dolnych z wykorzystaniem sił grawitacji i wychyleń tułowia” realizowanego przez Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej.

 

Licencji na korzystanie z wynalazku Politechniki Krakowskiej udzielono spółce MED-GALICJA S.A., działającej od wielu lat w obszarze produkcji i dystrybucji wyrobów medycznych i protetyczno-ortotycznych. Umowa ta jest umową długoterminową, nakierowaną na przygotowanie prototypów urządzeń ortezy, ich certyfikację, a następnie sprzedaż na terenie kraju i za granicą. Zakłada ona również dalszą współpracę z Politechniką Krakowską zarówno w obszarze doskonalenia efektywności ortezy, jak i wspólnych działań promocyjnych.

 

Komercjalizacja rozwiązania przeprowadzona została przez spółkę INTECH PK, która przeprowadziła szczegółową analizę rynkową zastosowań technologii, analizę konkurencji i potencjalnych odbiorców. Przygotowała dokumentację techniczną w zakresie konstrukcyjno-ruchowym i materiałowym prototypu. Opracowała preliminarz czasowo-kosztowy prac nad wykonaniem prototypu, analizę uwarunkowań certyfikacyjno-atestowych związanych z dopuszczeniem ortezy do obrotu rynkowego. Jednocześnie, dzięki współpracy z Centrum Transferu Technologii PK przeprowadzono prace przedwdrożeniowe ortezy czym podwyższono gotowość technologii do komercjalizacji. Działanie to sfinansowano w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności”.

 

Równolegle spółka INTECH PK prowadziła działania promocyjno-marketingowe na rzecz pozyskania strategicznego inwestora finansowego z branży, zainteresowanego inwestycją, przygotowaniem prototypu i rynkowym wdrożeniem rozwiązania, a także  prowadziła negocjacje w zakresie modelu komercjalizacji. Dodatkowo, aby lepiej zaprojektować przyszły produkt, spółka INTECH PK zaprosiła do współpracy ekspertów z różnych dziedzin (naukowców, lekarzy, rehabilitantów, użytkowników ortezy, projektantów, socjologów), którzy wykorzystując metodologię design thinking w ramach CaseLab – Laboratorium Dobrych Praktyk przygotowali propozycje dotyczące poprawy funkcjonalności i estetyki tego rozwiązania.

 

Wyrażamy nadzieję, że tak starannie przygotowane przedsięwzięcie, które jest wynikiem wielostronnej współpracy twórców, inwestora - spółki MED-GALICJA S.A oraz spółki INTECH PK i CTT PK zaowocuje już niebawem pojawieniem się na rynku nowego produktu ułatwiającego życie osobom niepełnosprawnym.

 

fot. Jan Zych

----------------------------

Spółka celowa INTECH PK Sp. z o.o. to efektywny podmiot zarządzający komercjalizacją wyników badań i prac rozwojowych powstałych na Politechnice Krakowskiej przy współfinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu SPIN-TECH.

 

Poleć znajomym:
 
 

Zobacz również

Grudzień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Fundusze strukturalne dla PK
Science to Business