Partnerstwo dla Innowacji - podsumowanie wydarzenia

2019-01-17 15:16:18
Nowe sposoby otrzymywania leków, biodegradowalne kompozyty, antybakteryjne barwniki tkanin, panele kuloodporne - to tylko kilka z rozwiązań zaprezentowanych partnerom biznesowym podczas konferencji „Partnerstwo dla Innowacji”

Nowe sposoby otrzymywania leków, biodegradowalne kompozyty, antybakteryjne barwniki tkanin, izolacyjne kotwie kompozytowe do mocowania ciężkich okładzin elewacyjnych, kuloodporne panele do ochrony ludzi i mienia, czy system skaningu laserowego – to tylko kilka z rozwiązań zaprezentowanych przez ich twórców partnerom biznesowym podczas konferencji Partnerstwo dla Innowacji”, która odbyła się 15 stycznia br. na Politechnice Krakowskiej.

Zorganizowana przez Centrum Transferu Technologii PK konferencja była okazją do bezpośredniego spotkania twórców rozwiązań z potencjalnymi inwestorami, którzy mogą umożliwić wprowadzenie unikalnych rozwiązań do powszechnego użytku. Swoją ofertę przedstawiły również spółki Politechniki Krakowskiej, które już podbijają rynek bazując na wynikach prac naukowców naszej uczelni. Warto zaznaczyć, iż wydarzenie służyło nie tylko prezentacji osiągnięć naukowców, ale i poznaniu potrzeb badawczych i rozwojowych uczestników, chcąc w ten sposób zachęcać przedsiębiorców do wspólnego tworzenia nowych produktów i usług stając się dla nich swoistym działem badawczo-rozwojowym.

Partnerzy konferencji omówili modele finansowego wsparcia innowacji i prac B+R w przedsiębiorstwach oraz prowadzili konsultacje w zakresie podatkowych narzędzi wsparcia działalności innowacyjnej oraz ustrukturyzowania działalności pod kątem pozyskania inwestorów zewnętrznych.

W konferencji uczestniczyło ponad 150 osób reprezentujących małe i średnie firmy, jak również duże krajowe oraz międzynarodowe koncerny, firmy typu capital venture, instytucje otoczenia biznesu oraz uczelnie. Odbyło się ponad 100 indywidualnych spotkań pomiędzy zespołami badawczymi a przedsiębiorcami. Mamy nadzieję, że te spotkania zaowocują wprowadzeniem nowych rozwiązań do obrotu gospodarczego lub stałą współpracą badawczo-rozwojową zaspakajając Państwa potrzeby technologiczne.

Jeśli liczycie Państwo na innowacyjne pomysły i technologie z Politechniki Krakowskiej - to musimy się dowiedzieć czego Państwo potrzebują. Stały kontakt z wydziałami lub Centrum Transferu Technologii PK umożliwi bieżące dostosowanie i nakierowanie badań na aktualne potrzeby przemysłu. Należy pamiętać, że to co jest u nas w „sklepie na półce” to wierzchołek góry lodowej. Nie zawsze po hasłach z listy patentów da się odzwierciedlić to, co tak naprawdę maja w zanadrzu nasi naukowcy.

Dlatego przychodźcie Państwo, dzwońcie i pytajcie. Jesteśmy od tego, aby znaleźć dla Państwa odpowiednie technologie, pomysły, zespoły, aby stać się Waszym „działem badawczo–rozwojowym”.

 

 

Konferencja stanowiła podsumowanie realizowanego na Politechnice Krakowskiej od 2017 r. projektu „Inkubator Innowacyjności +”. Wsparcie na dofinansowanie przedsięwzięć, zmierzających do komercjalizacji wyników badań naukowych pracowników i zespołów badawczych, uczelnia uzyskała z MNiSW. Prace przedwdrożeniowe dla kilkunastu rozwiązań koordynował, w partnerstwie ze spółką celową Intech PK, zespół ds. komercjalizacji Centrum Transferu Technologii PK. W sumie  wynalazcy otrzymali  ponad 1,1 mln zł wsparcia na prace podnoszące gotowość wdrożeniową - TRL (Technology Readiness Level). Twórcy mieli możliwość stworzenia prototypów, przeprowadzenia badań i analiz, uzyskania certyfikatów przygotowujących technologie do wejścia na rynek.  Obecnie ich projekty są już chronione zgłoszeniem patentowym lub patentem. Niektóre technologie osiągnęły już gotowość rynkową, inne z koncepcji przekształciły się w zweryfikowane laboratoryjnie pomysły, ale wszystkie zrobiły krok do przodu. Pozostałe środki zostały wydatkowane między innymi na ochronę patentową, siedem patentów udało się wprowadzić w międzynarodowa procedurę w trybie PCT, a także na działania promocyjne od targów, wystaw wynalazczości przez spotkania w firmach po ulotki, filmy i banery reklamowe.

 

Konferencja wspófinansowana z projektu „Inkubator Innowacyjności +” realizowanego w ramach projektu pozakonkursowego "Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacją wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach" w ramach działania 4.4 "Zwiększenie potencjału kadrowego sektora B+R", Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Kontakt:

mgr inż. Małgorzata

mgr inż. Małgorzata Ciesielska

tel.: +48 12 628 25 56
Zobacz opis
mgr inż. Marlena

mgr inż. Marlena Marek

tel.: +48 12 628 26 81
Zobacz opis
mgr inż. Joanna

mgr inż. Joanna Szypułka

tel.: +48 12 628 26 81
Zobacz opis
Poleć znajomym:
 
 

Zobacz również

  • Wynalazki PK w konkursie „Eureka! DGP”

    15.02.2016
    Dwa innowacyjne rozwiązania naukowców z Politechniki Krakowskie biorą udział w trzeciej edycji konkursu promującego polską naukę pt. „Eureka! DGP - Odkrywamy polskie wynalazki”. więcej
  • W połowie drogi do sukcesu

    15.03.2018
    8 marca odbyło się „półmetkowe” spotkanie osób zaangażowanych w realizację projektu, podczas którego zaprezentowano realizację zadań, a kierownicy projektów konkursowych TRL+, przedstawiali stan zaawansowania swoich prac przedwdrożeniowych. więcej
  • DEMO DAY innowacji 4.0

    03.02.2023
    W imieniu Centrów Transferu Technologii pięciu krakowskich uczelni zapraszamy na wspólne wydarzenie umożliwiające bezpośrednią rozmowę z twórcami wynalazków rozwijanych w ramach projektu Inkubator Innowacyjności 4.0 więcej
Grudzień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Fundusze strukturalne dla PK
Science to Business