HR EXCELLENCE IN RESERCH - zagadnienia etyczna na PK

2019-04-11 12:27:51

Szanowni Państwo,

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w swojej działalności zapewnia poszanowanie podstawowych zasad etycznych. Społeczność akademicka zobowiązana jest do kierowania się  zasadami sformułowanymi w Kodeksie Etycznym Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w swojej działalności naukowej, pracowniczej i studenckiej. Podstawowe wartości etyczne wyrażone w Kodeksie to: prawda, godność, wolność i autonomia nauki, odpowiedzialność, sprawiedliwość, tolerancja, pracowitość. Kodeks wytycza wzór postępowania zarówno dla władz i pracowników Uczelni, jak i  studentów i doktorantów.

Poszanowanie standardów etycznych stanowi również wymóg stawiany przez Komisję europejską w ramach Human Resources Strategy for Researchers (HRS4R), mającej na celu ujednolicenie standardów zatrudnienia pracowników naukowych na rynku europejskim. Elementem strategii jest wyróżnianie instytucji naukowych przestrzegających zasad wyrażonych w „Europejskiej Karcie Naukowca” oraz „Kodeksie postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”. Politechnika Krakowska otrzymała wyróżnienie  HR Excellence in Research Award, które zobowiązuje m.in. do przestrzegania zasad etycznych i promowania dobrych praktyk w działalności naukowej.

Politechnika zachęca również do stosowania Kodeksu Etyki Pracownika Naukowego Polskiej Akademii Nauk, który zawiera katalog dobrych praktyk w badaniach naukowych dotyczących postepowania z danymi naukowymi, procedur badawczych, autorstwa i publikowania wyników badań, recenzowania i opiniowania, formowania młodej kadry, relacji ze społeczeństwem, unikania konfliktów interesów.

Przypominamy również o konieczności przestrzegania zasad etycznych wymaganych przez instytucje finansujące badania naukowe i  grantodawców.  Poniżej prezentujemy kodeksy etyczne i linki do informacji dotyczących wymogów w przykładowych programach i instytucjach:

Program/Instytucja

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP)

Kodeks Narodowego Centrum Nauki dotyczący rzetelności badań naukowych i starania o fundusze na badania

Horizon 2020

European Code of Conduct for Research Intregrity

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR)

Kodeks Etyczny Narodowego Centrum Badan i Rozwoju

Poleć znajomym: